Ur. się w dniu 14 I 1888 r. we wsi Siedzów gm. Sobienie Jeziory jako s. Wojciecha, gospodarza i Franciszki z d. Deczewskiej. Rodzice prowadzili niewielkie, wynoszące 17 morg ziemi, gospodarstwo rolne. W 1893 r. zm. o. W, a w r. nast. matka W wyszła powtórnie za mąż za Andrzeja Łuczaka. Po pewnym czasie stryj W spłacił wdowę po bracie i W wraz z matką i ojczymem przeniósł się do wsi Nieciecz, gdzie zakupili 12-morgowe gospodarstwo.

Już we wczesnej młodości W zaangażował się w tworzenie ruchu młodowiejskiego. Prowadził głównie działalność na terenie ziemi garwolińskiej. Począwszy od 1908 r. pisał artykuły do czasopism ruchu ludowego: „Gazety Świątecznej”, „Zorzy”, „Ludu Polskiego”, „Drużyny”. W swoich artykułach propagował rozwój oświaty i czytelnictwa na wsi. Odwoływał się do postaci i działalności m. in. Hugo Kołłątaja, Tadeusza Kościuszki. Gorliwy zwolennik emancypacji wsi polskiej. W „Drużynie”- Jednodniówce Młodzieży Ludowej z 12 III 1912 r. pisał: Musimy też inny ład między młodzieżą wsi polskiej zaprowadzić, potrzeba zreformować nasze zabawy, organizować teatry amatorskie, chóry śpiewacze, urządzać wieczornice, pogadanki naukowe, zakładać czytelnie, straże ogniowe, robić wycieczki po kraju. W swoim domu stworzył i prowadził bibl. Współorganizował razem z s. miejscowego dziedzica Daszewskiego oddz. Tow. Gimnastycznego „Sokół”. W ramach działalności w tej organizacji szkolił młodzież z ćwiczeń fizycznych, musztry i treningu wojsk.

Po wybuchu I woj. świat. W kontynuował działalność w ruchu ludowym i młodowiejskim. Zaangażowanie W zainteresowało carską policję polityczną. Był inwigilowany. W wiedział o tym i postanowił wyjechać do W. Został aresztowany w VIII 1915 r. Sąsiad W Jan Ciara w swoich wspomnieniach stwierdził: Był On (Antoni Widłak - przyp. M. K.) prowadzony przez dwóch mężczyzn ubranych po cywilnemu. Od tego czasu słuch po nim zaginął. Dokładna data i miejsce śmierci W nie jest znana.

Piesio T., Historia ruchu ludowego w powiecie garwolińskim w latach 1864-1949, W. 2001, s. 14-15, 24, 31-33, 70-76, 87; Widłak A., My musimy iść naprzód, „Drużyna. Jednodniówka Młodzieży Ludowej” pod red. R. M. Brzezińskiej i Adama Chętnika, s. 27-28; Zb. Tadeusza Piesio: Wspomnienia Bronisławy Widłak; Wspomnienia Jana Ciary; Wspomnienia Józefa Krawczyka (kopie dokumentów w posiadaniu autora); Księgi metrykalne par. Matki Boskiej Bolesnej w Goźlinie – Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu.

(autor Michał KALBARCZYK)