Ur. 29 I 1921 r. w Mrodze Dolnej w pow. Brzeziny, s. Antoniego. W 1937 r. rodzina przeprowadziła się do Łodzi. Na pocz. 1940 r. wstąpił do organizacji ZWZ. Pod koniec 1940 r. został aresztowany w Brzezinach i dotkliwie pobity. Po 10 d. został przewieziony do Łodzi do Obozu Przejściowego na ul. Łąkową, skąd po kilkunastu d. zbiegł najpierw do Rogowa k. Koluszek, a nast. do S. na ul. Stary Rynek nr 9. Należał do 19 plut. ZWZ, którego d-cą był plutonowy Stanisław Rawicki ps. „Karaś”, jego starszy brat. W tym czasie zajmował się magazynowaniem i wydawaniem broni na akcje. W zakładzie stolarskim przy Piłsudskiego dorabiane były kolby do karabinów i innej broni, które uległy uszkodzeniu.
W pierwszych d. IV 1944 r. R został aresztowany i pociągiem przewożony do W. Po ucieczce został przerzucony do OP 34 pp 9 Dyw. AK, której komendantem był mjr Stefan Wyrzykowski „Zenon”. Brał udział w walkach w Jeziorach, w Kozłach, Łomazach, pod Janówką i B. Podl. oraz w operacji V-2 w okolicy Sarnak. Podczas bitwy w Jeziorach wyniósł z pola walki rannego kpr. Zdzisława Kwokę ps. Grot.
Po zdobyciu B.Podl. oddz. został rozwiązany. W trakcie powrotu do S. R został ostrzelany przez samolot radziecki w wyniku czego został ranny w oko, rękę i nogę. Po wyleczeniu zgłosił się na ochotnika do ochrony kolei i mostów w S. Na pocz. XI został skierowany do L., a nast. do Chełma Lubelskiego do Wyż. Szk. Oficerskiej Broni Pancernej, którą uk. w 1945 r. Po uk. Szk. Oficerskiej został skierowany do plut. pancernego w Przemyślu, do likwidowania band UPA. 16 IV 1948 r. po opuszczeniu szpit. został przeniesiony do rezerwy w st. por., a później awansowany na st. kpt.
Po zwolnieniu z wojska w 1948 r. powrócił do rodziny w Łodzi. Rozpoczął naukę w Tech. Budowlanym i pracował w Przedsiębiorstwie Budowlanym na stanowisku kierownika robót. W 1956 r. założył Zakład Remontowo-Budowlany, który prowadził do 1996 r. Po przejściu na emeryturę zakład przekazał s.
Zm. 12 IX 2001 r. w Łodzi i został pochowany na Cm. Starym przy ul. Ogrodowej.
W 2002 r. w S. zostały wydane wspomnienia R z okresu wojny i l. powojennych Z dziejów ziemi najbliższej, Krótki rys historyczny uczestnika II wojny światowej (1939-1948).
Frankowski K., Na ścieżkach Podlasia. Wspomnienia z lat dziecięcych, okupacji i pierwszych lat powojennych, L. 1995, s. 248; Sroka J., 9 Podlaska Dywizja Piechoty Armii Krajowej, B. Podl. 1995, s. 38-40; Kłoś A., Aktywność kombatantów Oddziału Partyzanckiego „Zenona” 34 Pułku Piechoty Armii Krajowej, L. 2021, s. 18-19; APS, Środowisko Żołnierzy Oddziału Partyzanckiego „Zenona” 34 Pułku Piechoty 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, zespół nr 1894, sygn. 22.
(autor Anna KŁOŚ)