K, s. Ewy i miejscowego rejenta Władysława Hieronima, ur. się w S. w dniu 29 XI 1878 r. W 1906 r. uk. studia medyczne na uczelni w Dorpacie. Niedługo później, 14 VII 1906 r. objął posadę lekarza miejskiego w Garwolinie. W 1912 r. w czasopiśmie „Zdrowie” zamieścił list - odpowiedź na ankietę dr Zawadzkiego z Polskiego Tow. Higienicznego. Omówił w nim stan sanitarny m. Za najpilniejsze uważał dostarczenie dobrej wody do picia, oraz sprawę mieszkań ciasnych i wilgotnych, brak zresztą bruków, oświetlenia, kąpieli i jatek.

26 I 1914 r. K został wybrany prezesem Ochotniczej Straży Ogniowej w Garwolinie. Funkcję tę pełnił do 15 I 1917 r. W pierwszej poł. 1916 r. władze niemi. założyły w Garwolinie i wyposażyły Szpit. Zakaźny dla chorych na tyfus plamisty. Kierownictwo szpit. objął K, lekarz miejski. Szpit. mieścił się w dwóch parterowych budynkach drewnianych na Aleksandrówce przy szosie W.-L., przy skrzyżowaniu z drogą do Czyszkowa. Według „Rocznika Lekarskiego” z r. 1933/1934 miał 40 łóżek, w tym 12 w oddziale wewnętrznym, 14 w chirurgicznym, 12 w zakaźnym i 2 w położniczym. K pracował jako lekarz chorób wewnętrznych, położnik i chirurg. Personel szpitala stanowili: 1 lekarz, 3 pielęgniarki i 7 osób personelu pomocniczego.

K był także lekarzem Ubezpieczalni Społecznej przy ul Warszawskiej, róg Szkolnej. W l. 1924-1939 należał do czołowych działaczy PCK w Garwolinie. We IX 1939 r. na bazie dotychczasowego szpit. powiększonego o 9 zajętych na cele lecznicze sąsiednich budynków, powstał i działał Szpit. Wojenny. Kmdtem jego był kpt. dr med, Michał Lityński, były z-ca ordynatora oddz. chorób wewnętrznych Szpit. Klinicznego Centrum Wyszkolenia Sanitarnego w W. Ponadto pracowali w nim m.in.: K, dr Józef Kenig i dr Stefan Soszka - absolwent wydz. medycznego w P. z 1939 r. Udzielali oni wszechstronnej pomocy ofiarom wojny - żołnierzom i ludności cywilnej.

K był dyr. szpit. do 30 IV1950 r., do otwarcia nowego szpit. w Sulbinach. Zm. 6 VI 1953 r. i został pochowany na miejscowym cm. par.

Był żonaty z Wandą z Dąbkowskich (zm. 18 IX 1948 r. w Garwolinie). Mieli jednego s. - Zbigniewa, który w wieku 33 l. zginął w niem. obozie koncentracyjnym.

Gnat-Wieteska Z., Organizacje społeczne i kulturalne w Garwolinie, [w:] Garwolin. Dzieje miasta i okolicy. W. 1980, s. 200; Gnat-Wieteska Z., Z dziejów powiatu Garwolińskiego. Tradycje patriotyczne, Pruszków 2009, s. 138, 214, 215; Gnat-Wieteska Z., Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie, Pruszków 2010, s. 21; Mieczysław Krassowski, list „Zdrowie”, 1912, s. 431-432.

(autor Zbigniew GNAT-WIETESKA)