Ur. 16 IX 1929 w Żyznowie pow. Zamość, c. Leona i Joanny Sierak. W 1943 r. ukończyła siedmioklasową szk. podst. w Suchowoli. Po wyzwoleniu wschodnich terenów rozpoczęła naukę w czteroletnim Gim. Żeńskim im. Marii Konopnickiej w Zamościu. W 1950 r. ukończyła dwuletnie lic. humanistyczne i od października rozpoczęła studia na KUL. W 1955 r. ukończyła studia jako mgr historii o specjalizacji pedagogicznej. Po ukończeniu studiów pracowała w Banku Rolnym w Zamościu oraz wykonywała prace zlecone dla Domu Książki. Od 1 IX 1957 pracowała jako naucz. historii w Szk. Podst. Nr 9 w Tomaszowie Mazowieckim, następnie w Szk. Podst. Nr 2 w Kielcach i LO w Kielcach. Od 1966 r. była zatrudniona jako bibliotekarz na Akad. Teologii Katolickiej w W. a następnie do 1970 r. na UW.

D. 27 I 1970 pod kierunkiem prof. Stanisława Herbsta napisała pracę zatytułowaną Dzieje miasta Bodzentyna (ok. 1355-1869) i uzyskała st. dr. nauk humanistycznych na Wydz. Historycznym UW. W l. 1970-72 pracowała jako kierownik Stacji Naukowej Mazowieckiego Ośrodka Badań Naukowych w S., w charakterze pracownika dydaktycznego. Od 1972-74 była zatrudniona jako starszy wykładowca i kierownik bibl. w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w W. Następne dwa l. pracowała w Zespole Szkół Samochodowych w W. jako bibliotekarz-naucz. Od IX 1977 była naucz. historii w ZSZ Nr 1 w S. W stanie wojennym pozbawiona praw nauczania historii została przeniesiona do pracy w bibl.

Była współzałożycielką Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w ZSZ Nr 1, gdzie przez wiele l. pełniła funkcję przew. Brała udział w kolportażu podziemnej prasy i książek. Uczestniczyła w manifestacjach organizowanych przez siedleckie podziemie „Solidarności”. W l. 1983-89 pisała teksty do podziemnego czasopisma „Metrum” oraz publikowała książki w tym wydawnictwie pod ps. Andrzej Bobolewski.

St. dr. habilitowanego otrzymała 19 XII 1994 na KUL Jana Pawła II na Wydz. Nauk Humanistycznych za pracę Unickie szkoły pocz. w Król. Pol. i w Galicji 1772-1914. Rz. od 1992 r. pracowała jako adiunkt, a następnie prof. w Instytucie Historii WSRPwS a po zmianach (1999 r.) w AP.

Za pracę zaw. otrzymała Nagrodę Dyrektora Szkoły, Złoty Krzyż Zasługi, a w 1999 r. gdy przebywała na emeryturze za zasługi Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski. W d. 22 XI 2017 została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Zm. 8 XI 2020 w S. i 16 XI po mszy św. w kościele św. Józefa została pochowana na Cm. Janowskim Św. Siostry Faustyny Kowalskiej w S. (sektor 27, rząd F, nr grobu 12).

Rzemieniuk F., Oświata w woj. siedleckim w okresie stanu wojennego (1981-89), S. 2005; „Monitor Polski” 2018, poz. 88, 2000, nr 6, poz. 132; Arch. UPH, sygn. VI/2126, Rzemieniuk Florentyna c. Leona; Dr hab. Florentyna Rzemieniuk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2016-05-27]; Fundacja Gazety Podlaskiej – Florentyna Rzemieniuk; https://pl.wikipedia.org/wiki/Florentyna_Rzemieniuk; https://www.wikiwand.com/pl/Florentyna_Rzemieniuk; https://www.zsp1.siedlce.pl/userfiles/Florentyna Rzemieniuk.pdf.

(autor Anna KŁOŚ)