DERLUKIEWICZ

Ur. się 17 II 1945 w Łomazach pow. B. Podl.  w rodzinie Tomasza i Franciszki z d. Derlukiewicz. Po ukończeniu w VI 1959 Szk. Podst. w rodzinnej miejscowości, zdecydował się na wybór zawodu naucz., zdał egzamin wstępny i podjął naukę w Lic. Pedagogicznym im. Stanisława Staszica w Leśnej Podl.  W okresie nauki pięcioletniej w tym zakładzie kształcenia nauczycieli na Południowym Podl. należał do drużyny harcerskiej i teatru szk. oraz orkiestry szkolnej. Po zdaniu egzaminu dojrzałości i zdobyciu uprawnień do nauczania w szk. podstawowych w VI 1964 (XXXVIII Matura) pierwszą pracę zaw. od 1 IX 1964 rozpoczął w Szk. Podst. w Kozłach, gm. Łomazy, pow. B. Podl. w wymiarze 26 godzin tygodniowo. Objął wychowawstwo nad klasami I-II, po przeszkoleniu został opiekunem instruktorem 38 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki dotychczas funkcjonującej przy tej placówce oświatowo-wychowawczej. Utworzył zespół artystyczny, z którym z dużym powodzeniem włączył się w uczestnictwo w corocznych Festiwalach Piosenki Zuchowej i Harcerskiej od szczebla podstawowego po woj. Założył i podjął się prowadzenia chóru szk. i zespołu śpiewaczego miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Włączył się ponadto w działalność miejscowego Koła ZMW działającego w tej wsi, organizując zespół teatralny.

Podnosząc kwalifikacje zaw. w systemie zaocznym ukończył 23 II 1968 dwuletnie Studium Nauczycielskie na kierunku wychowanie muzyczne w L. W końcu lat 60. XX w. został czł. kapeli ludowej w Łomazach i Chóru Nauczycielskiego ZNP w B. Podl. Od 1 IX 1971 korzystając z oferty nowej pracy, przeszedł na etat instruktora pedagoga w Domu Kultury Dzieci i Młodzieży w B. Podl. Prowadził zajęcia w sześciu kołach zainteresowań: muzycznym, chóralnym, dwóch sportowych, teatralnym i projekcji filmów. Po odejściu na emeryturę dotychczasowego dyr. tej placówki oświatowo-kulturalnej w okresie 1 IX 1974 - 31 VII 1975 pełnił obowiązki dyr. Nadal udzielał się społecznie jako instruktor harcerski, od 1973 r. pełnił funkcję zastępcy przew. Komisji Rewizyjnej Hufca ZHP w B. Podl.

Jako znany animator życia kulturalnego od 1 VIII 1975 r. przeszedł na stanowisko starszego instruktora powołanego do życia Woj. Domu Kultury (WDK) w B. Podl. Po roku pracy w tej instytucji został kierownikiem działu organizacji i społecznego uczestnictwa w kulturze. Sprawował nadzór merytoryczny nad zespołami artystycznymi funkcjonującymi na obszarze woj. bialskopodl. i nad działalnością Łosickiego Domu Kultury. Organizował stałe przeglądy zespołów, konkursy recytatorskie, prowadził kapelę ludową działającą przy WDK. Równolegle udzielał się od 1 VIII 1977 jako skrzypek w próbach i koncertach kapeli Zespołu Pieśni i Tańca "Podlasie" przy Filii Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego w B. Podl. Występował jako czł. kapeli przy Zespole Tańca Ludowego Woj. Spółdzielni Spożywców "Społem" i przy Zespole Pieśni i Tańca Ludowego "Biawena" w B. Podl. Ponadto za zgodą dyrekcji WDK jako instruktor prowadził koło chóralne i koło projekcji filmów przy Młodzieżowym Domu Kultury w B. Podl.

Od 1 VII 1979 skorzystał z nowej oferty pracy i przeszedł na stanowisko kierownika działu społeczno-wychowawczego Spółdzielni Inwalidów "Elremet" w B. Podl. W krótkim czasie doprowadził do powiększenia składu osobowego zespołu Pieśni i Tańca działającego przy tej spółdzielni. W sposób znaczący wzbogacił dotychczasowy repertuar. Posunięcia te zaowocowały szeregiem sukcesów tego zespołu nie tylko w skali woj. bialskopodl., ale ogólnopolskiej. Zespół stał się rozpoznawalny, chętnie zapraszany na uświetnienie występem na centralnych uroczystościach m.in. na koncert z okazji Dnia Pracownika Spółdzielczości Pracy w W. 28 VI 1980 w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki.

Podnosząc nadal kwalifikacje formalne 14 VI 1982 obronił pracę magisterską na temat: Rola Młodzieżowego Domu Kultury w rozpowszechnianiu działalności kulturalnej dzieci i młodzieży na Wydz. Pedagogiki i Psychologii UMCS w L. Dodatkowo ukończył Kurs redaktorów i realizatorów dźwięku rozgłośni zakładowych Tow. Wiedzy Powszechnej w okresie V 1982 - VI 1983 w L.

 Osobiście nie do końca odczuwał satysfakcję z pracy w Spółdzielni Inwalidów „Elremet" jeśli chodzi o wysokość płacy. Po dwuletnim okresie starań i sporów z pracodawcą, od 1 IX 1985 przeszedł na posadę naucz. wychowania muzycznego do Szk. Podst. Nr 6 w B. Podl. Związał się zawodowo z tą placówką oświatową od 1 IX 1995 noszącą nazwę Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w B. Podl. na okres ponad 12 lat. Charakteryzowany jako pedagog "rzetelny, zdyscyplinowany i pracowity", sprawował wychowawstwo klasowe, prowadził chór szk. oraz zespoły szk. mandolinistów i fletowy. Decyzją władz oświatowych woj. bialskopodl. od IX 1988 dodatkowo obciążony został obowiązkami metodyka wychowania muzycznego, opiekunem praktyk pedagogicznych słuchaczy Studium Nauczycielskiego w B. Podl. Mimo rozlicznych obowiązków starał się w sposób nad wyraz obowiązkowy i sumienny wywiązywać się z wymagających zadań.

Zgodnie z wcześniejszymi zobowiązaniami uczestniczył w próbach i koncertach jako skrzypek kapeli funkcjonującej przy Zespole Pieśni i Tańca przy Spółdzielni Inwalidów „Elremet" i Zespole Pieśni i Tańca „Podlasie" AWF w B. Podl. Doceniał możliwości odwiedzania różnych krajów, z drugiej zaś strony zdawał sobie sprawę jakim kosztem to czyni. Korzystając z Karty Nauczyciela zdecydował się na przejście na emeryturę z d. 1 V 1998. Nie zerwał jednak łączności z muzyką i śpiewem, które kochał. Z jednej strony uczestniczył jako czł. kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie" w koncertach lub w występach samej kapeli „na zamówienie". Z drugiej w porozumieniu z dyrekcją Gminnego Ośrodka Kultury w B. Podl. od XI 1998 r. podjął się organizacji, a następnie prowadzeniu ludowych zespołów śpiewaczych w dwóch wsiach w pow. B. Podl.: Perkowice i Woskrzenice jako kierownik muzyczny. Zainicjował zbieranie i gromadzenie tekstów pieśni, piosenek i przyśpiewek z obszaru pow. bialskiego, które po opracowaniu muzycznym wprowadzał do repertuaru. Zespoły te pod jego kierownictwem wkrótce stały się znane z występów na Południowym Podl.

W 2001 r. został instruktorem muzycznym trzeciego zespołu, tym razem zespołu obrzędowo-śpiewaczego „Lewkowianie" ze wsi Dokudów k. B. Podl. Był współscenarzystą wielu widowisk teatralno-obrzędowych tego zespołu takich jak: „Korowaj", „Hohosty", „Walanki", „Chusta prać", „Dokudowskie wesele". Często łączył pracę kierownika i scenarzysty w tym zespole z osobistym udziałem w prezentowanych przedstawieniach. Na potrzeby tego zespołu opracował muzycznie zbiór pieśni i przyśpiewek. Zespół „Lewkowianie" z racji na organizacje widowisk obrzędowo-wokalnych i pielęgnowanie tradycji kultury miejscowej dostąpił dwukrotnego wyróżnienia i nagrody przyznanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Na przełomie 2012/13 r. doprowadził do powstania czwartego zespołu obrzędowo-śpiewaczego „Kaczeńce" z Czosnówki k. B. Podl. Próby z tym zespołem rozpoczął od I 2013 włączając do repertuaru szereg nowych pieśni ludowych i patriotycznych. Odpowiadając na prośbę przedstawicielek Koła Gospodyń Wiejskich z Dubowa gm. Łomazy, od jesieni 2013 r. podjął się organizacji, a następnie prowadzenia kolejnego piątego zespołu śpiewaczego. Z pracą z nowopowstałymi zespołami we wsiach Czosnówka i Dubów łączył duże nadzieje i był pełen optymizmu. Czuł się o wiele młodszy, gdy rozpoczynał grę na skrzypcach w gronie przyjaciół. Ponad 15 letni ostatni okres pracy twórczej z zespołami śpiewaczymi i śpiewaczo - obrzędowymi zaowocowały zebraniem ponad 200 pieśni, piosenek i przyśpiewek, powstaniem ok. 30 widowisk obrzędowo-teatralnych, opracowaniem muzycznym ponad 80 zapomnianych już pieśni. Praca ważna, pożyteczna, wypływająca z potrzeby serca, czasami pełna wahań, rozterek, nie współmierna do rezultatów była zauważana i nagradzana.

 Odznaczony był Medalem 40-lecia Polski Ludowej. Uhonorowany: Odznaką Za Zasługi dla Woj. Bialskopodl., Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Złotą Odznaką Honorową TPP-R, Odznaką Zasłużony dla Gminy B. Podl. Wyróżniony ok. 30 dyplomami i podziękowaniami.

Zm. 11 VIII 2014 po krótkiej chorobie w B. Podl. Pochowany został na miejscowym cm. przy ul. Janowskiej. Żonaty od 7 I 1977 z Ewą Kozioł miał s. Jakuba Wiesława (ur.1978) i c. Katarzynę Magdalenę (ur.1986).


Sroka J., Leśniacy. Zakład Kształcenia Nauczycieli w Leśnej Podlaskiej 1916-70, B. Podl. 1990, s. 427; Arch. Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w B. Podl., Akta osobowe sygn. 308, Tadeusz Derlukiewicz; Arch. Bialskiego Centrum Kultury w B. Podl., Akta osobowe sygn. 45,46, Derlukiewicz Tadeusz; Arch. Spółdzielni Inwalidów "Elremet" w B. Podl., Akta osobowe sygn. 86 D, Derlukiewicz Tadeusz; Informacje Gminnego Ośrodka Kultury w B. Podl. z III 2015; Informacje żony Ewy Derlukiewicz z V 2015.

(autor Tomasz DEMIDOWICZ)