Ur. 31 III w m. Baryczka w pow. stryjowski. W 1913 zdała egzamin dojrzałości i rozpoczęła pracę jako naucz. w m.: Wohowice, Bogumiłowice, Gnojnic, Iwkowa, Porąbka Szewska, Brzesko, Zawada Szewska. Od XI 1919 po uk. nauczycielskiego kursu wydziałowego podjęła pracę w gim. żeńskim w Skierniewicach. W I. 1923-1924 z powodu choroby nie pracowała. W 1925 podjęła ponownie pracę w Woli Wodyńskiej, Żeliszewie i Krześlinie. Była aktywną działaczką ZNP, PCK, LMiK. Uczestniczka walk legionowych.
Podczas okupacji była naucz. szk. powsz. w Krześlinie. Prowadziła tajne naucz. W końcu 1939 podjęła działalność konspiracyjną, należąc do grupy organizatorów SZP na Podl. przyczyniła się do powstania w I poł. 1940 Patriotycznego Pogotowia Polek na terenie S. i pow. siedleckiego, przekształconego w 1942 w Wojsk. Służba Kobiet (WSK). Sprawowała opiekę nad rodzinami jeńców woj. i więźniów polit., prowadziła szkolenie sanitarne. W 1943 zorganizowała pomoc wysiedlonym dzieciom i starcom z Zamojszczyzny. Z. została pierwszą k-ntką WSK Odbierała przysięgi od sanitariuszek i łączniczek; składały przed nią przysięgę m.in.: Danuta Abramowicz-Abraham „Luta", Wanda Janusz-Rudka „Marzena", Zofia Kielecka-Pasternak „Janka", Eugenia Borkowska-Kołodziejska „Ewa". Od XI 1939 do VII 1944 była szefową łączności obwodu S. ZWZ-AK i kurierką prasy centralnej z W. do S. Z. współpracowała z bat. „Parasol", do którego należała jej c. - Halina Grabowska „Zeta". „Zeta" została ranna 11VII 1944 podczas zamachu na Koppego, nast. zamordowana przez Niemców w więzieniu na Montelupich w Krakowie.
Nocą z 15 na 16 VII 1944 Z. została aresztowana i osadzona na Pawiaku, nast. w obozie w Ravensbrück. Powróciła do Polski i zamieszkała w Siedleckiem, a potem w W. Pracowała w szk., a także opiekowała się dziećmi umieszczonymi w rodzinach zastępczych. W 1969 przeszła na emeryturę. Zm. w 1971 w Londynie. Została odznaczona: Krzyżem Oficerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, dwukrotnie Srebrnym Krzyżem Zasługi i Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego.
Z. Anusz, Działalność służby zdrowia, s. 110; Podlasie w walce.... Biogramy, z. VIII, s. 16-18; Podlasie w walce..., Biogramy, z. XV, s. 15-16; J. Ochnik, Rozkaz. Konspiracja, W. 1995, s. 46-47.
(autor Anna CHARCZUK)