Ur. się 26 I 1948 r. w m. Krzyczew n. Bugiem, w rodzinie Aleksandra i Janiny z d. Gryniewicz. Uczęszczał początkowo do szk. podst. w rodzinnej wsi. Nast. w klasach starszych kontynuował naukę w szk. podst. w Bohukałach. W VI 1962 r. zdał egzamin wstępny i zgodnie z obranym zawodem podjął naukę w Państ. Lic. Pedagogicznym im. Stanisława Staszica w Leśnej Podl. Podczas pobytu w tym zakładzie kształcenia nauczycieli na Południowym Podl. należał do zespołu teatralnego i szkol. orkiestry. Wyróżniał się wynikami w nauce.

Po zdaniu egzaminu dojrzałości 8 V 1967 r. (XLIII Matura) i zdobyciu uprawnień do nauczania w szkolnictwie podstawowym K pierwszą prace rozpoczął jako naucz. kontraktowy w szk. podst. w Połoskach. Po roku, wiosną 1968 r. został wzięty do odbycia czynnej służby wojsk. Po okresie unitarnym uk. szk. podoficerską, uzyskując st. kpra. Po wyjściu do cywila, od 1 IX 1970 r. K został zatrudniony na stanowisku naucz. kontraktowego w szk. podst. w Olszankach (gm. Kodeń). Ucząc w tej szk. przez trzy l. prowadził zajęcia z różnych przedmiotów, w tym śpiewu, zajęć praktyczno-technicznych, wychowania fizycznego, matematyki. Prowadził drużynę harcerską i sprawował opiekę nad kółkiem PCK.

W d. 23 III 1971 r. K zdał egzamin kwalifikacyjny praktyczny i został naucz. mianowanym. Na własną prośbę od 1 IX 1973 r. przeniósł się do szk. podst. w Kodniu n. Bugiem. Uczył zajęć praktyczno-technicznych, fizyki, chemii i matematyki. Prowadził także drużynę harcerską. Organizował capstrzyki harcerskie, biwaki i rajdy. Podnosząc wykształcenie w systemie zaocznym uk. 27 VI 1975 r. studia na kierunku zajęcia praktyczno-techniczne na Wydz. Matematyki, Fizyki, Chemii Uniw. Gd. Z oceną bardzo dobrą, uzyskując dypl. wyż. studiów zaw. Decyzją władz zwierzchnich oświatowych został od 31 VIII 1975 r. mianowany z-cą dyr. ds. wychowawczych w Zbiorczej Szkole Gminnej w Kodniu. Dwa l. później, od 1 IX 1975 r. został Gminnym Dyr. Szkół w Kodniu.

K był charakteryzowany jako pedagog energiczny i zdyscyplinowany, znakomity organizator pracy dydaktyczno-wychowawczej. Zainicjował doposażenie szkół w sprzęt audiowizualny, m.in. przy pomocy Straży Granicznej i Urzędu Celnego w Terespolu n. Bugiem. W 1977 r. złożył rezygnację z funkcji dyr. i od 1 IX 1977 r. był jedynie naucz. w szk. podst. w Kodniu. Podnosząc nadal kwalifikacje uk. studia uzupełniające w zakresie wychowania technicznego na Wydz. Matematyczno-Przyrodniczym Filii UW w Białymstoku, broniąc 20 VI 1978 r. pracę magisterską z wynikiem bardzo dobrym. W d. 14 IV 1981 r. uk. dodatkowo Stud. Podyplomowe Organizacji i Zarządzania Oświatą dla Wojewódzkiego Kierownictwa Kadry Oświatowej w Centrum Kształcenia Naucz. w Kaliszu.

Po zmianach w organizacji szkolnictwa w nowej rzeczywistości politycznej K od 1 X 1990 r. piastował funkcję dyr. Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Kodniu. Po rozwiązaniu tej placówki od XII 1995 r. pracował na pół etatu jako kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Kodniu. Na drugim półetacie pracował jako naucz. w szk. podst. w Kodniu. Uczestniczył w samokształceniu naucz. Równolegle przez cały okres pracy zaangażowany był w pracy harcerskiej jako instruktor podharcmistrz ZHP. Organizował ruch zuchowy na terenie gm. Kodeń. Zasiadał w Komendzie Hufca ZHP w Kodniu. Utożsamiał się z ideą ZNP. Był długoletnim prezesem Ogniska ZNP w Kodniu.

K zasiadał przez długie l. jako radny w GRN. Był przez dwie kadencje przewodniczącym Komisji Kultury i Oświaty GRN w Kodniu.

W wolnym czasie lubił grę w pokera i prace w gospodarstwie rolno-ogrodniczym. Interesował się politykę i cenił sobie przyjaźnie. Po przejściu w stan spoczynku zamieszkał we wsi Kostomłoty.

K zm. 10 II 2006 r. w Kostomłotach. Pochowany został na miejscowym cm. rzymskokatolickim.

Żonaty z Haliną, miał c. Katarzynę (ur. 1970 r.) i s. Jakuba (ur. 1973 r.).

K był odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem KEN. Ponadto za pracę wych.-ośw. uhonorowano go Złotą Odznaką ZNP, dwukrotnie Nagrodą Kuratora Oświaty i Wychowania „za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej” w 1979 r. i 1992 r., Nagrodą Inspektora Oświaty i Wychowania w 1987 r., a także Dyplomem Uznania Kuratora Oświaty z 4 VI 1997 r. za „przygotowanie laureatów konkursu przedmiotowego z techniki w roku szkolnym 1996/97”.

Sroka J., Leśniacy. Zakład Kształcenia Nauczycieli w Leśnej Podlaskiej 1916-1970, Wyd. Podlaskie Tow. Społeczno-Kulturalnego, B.Podl. 1990, s. 429-430; Arch. Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu. Teka akt osobowych - Jan Knigawka bp; Arch. Hufca ZHP w B.Podl. Akta Hufca Kodeń bp.

(autor Tomasz DEMIDOWICZ)