WOGA Stanisaw

Ur. 5 V 1903 w Skwierczynie-Dworze, pow. Sokołów Podl., s. Jana i Elżbiety z Rusjanów. Absolwent Gim. im. Bolesława Prusa w S. Po ukończeniu szk. średniej rozpoczął studia na UW, by następnie przenieść się na Wydz. Elektrycz-ny PW. Uczestnik wojny pol.-bolszewickiej 1919-21, którą jako ochotnik odbył w szeregach 205 pp. Ranny podczas działań wojennych. W 1926 r. ukończył Szk. Podchorążych w W., a w 1928 r. Szk. Podchorążych Inżynierii.

Podczas wydarzeń majowych pchor. W. bronił legalnego rządu i prezydenta. Wg przekazów rodzinnych ranny w klatkę piersiową na moście Kierbedzia. Kula ugrzęzła w miejscu zbyt ryzykownym do operacji chirurgicznej. Nosił ją w sobie do końca życia. Awansowany na st. ppor. w 1928 r. Służbę wojsk. pełnił w baonie elektrotechnicznym, następnie baonie morskim (art. przeciwlotnicza), by w 1938 r. objąć funkcję kmdt. parku baonu elektrotechnicznego. W tym samym roku awansowany do st. kpt. ze starszeństwem od 19 III 1938. Jego ostatni znany przydział to Wyż. Szk. Inżynierii. Podczas służby został odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-21 i Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

W 1939 r. dostał się do sowieckiej niewoli w okolicach Kowla. Jego ordynans proponował mu przebranie się w cywilne ubranie i próbę ucieczki przed sowietami. Spotkał się ze zdecydowaną odmową zdjęcia pol. munduru. Przebywał w obozach w Szepietówce i Starobielsku, skąd przysłał dwa listy. Zamordowany przez NKWD w Charkowie, w okresie IV-V 1940.

Pozostawił żonę Wacławę z Szabłowskich, poślubioną 24 IX 1936 w Wilnie oraz s. Wirgiliusza Wojciecha, który zm. podczas Powstania Warszawskiego.

Na liście starobielskiej nazwisko kpt. W. znajduje się pod nr. 465. Decyzją ministra Obrony Narodowej nr 439 z 5 X 2007 pośmiertnie awansowany na st. mjr. WP.

Rybka R
., Stepan K., Awanse oficerskie w WP 1935-9, Kr. 2003, s. 441; Tucholski J., Mord w Katyniu. Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk, lista ofiar, W. 1991, s. 511, 922; Boruta T., Garbaczewski J., Lista Podlasiaków – więźniów obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, [w:] Podlasiacy w Katyniu, pod red. P. Matusaka, S. 1996, s. 100; Indeks Represjonowanych. Rozstrzelani w Charkowie. Alfabetyczny spis 3739 jeńców pol. ze Starobielska rozstrzelanych w kwietniu-maju 1940, wg źródeł sowieckich i pol., pod red. M. Skrzyńskiej-Pławińskiej, t. II, W. 1997, s. 214; Charków. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego, oprac. zespół pod kierunkiem J. Tucholskiego, W. 2003, s. 601; Zadrożny T., Sokołowiacy zamordowani i zaginieni w Rosji Sowieckiej w 1940 r., Sokołów Podl. 1992, s. 5; Kordaczuk S., Nauczyciele i uczniowie Gim. i Lic. im. B. Prusa w S. w wydarzeniach II woj. świat., S. 2008, s. 98; Garbaczewski J., Siedlczanie i Podlasiacy zamordowani w Katyniu, Charkowie i Twerze, S. 2009, s. 48; Odziemczyk J., Śladami ludobójstwa. Katyń, Charków, Twer – pow. Sokołów Podl. 1940-2011, Sokołów Podl. 2011, s. 28-9; Relacje i materiały udostępnione przez Henryka Gotowickiego, Agatę Rosłan, Teresę Gotowicką-Rosłan, Małgorzatę Kołodziej; Zdjęcie ze zbiorów Sławomira Kordaczuka.

(autor Jacek ODZIEMCZYK)