MALINOWSKI Wadysaw

Ur. 23 III 1912 w Szyszkowcach na Podolu, s. Józefa i Michaliny z Janczewskich. Absolwent Państw. Seminarium Nauczycielskiego Męskiego im. Juliusza Słowackiego w L., które ukończył w 1932 r. Podjął pracę w Publicznej Szk. Powsz. nr 1 w Sokołowie Podl. Prowadził chór szk. i strażacki. Odbył także szkolenie na dywizyjnym kursie podchorążych rezerwy przy 50 Dy-wizji Piechoty w Kowlu. Awansowany na st. ppor. rezerwy ze starszeństwem od 1 I 1938, z przydziałem do 50 pp. W t.r. ożenił się z Zofią Targowską, absolwentką Państw. Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego w L., także nauczycielką w Sokołowie Podl.

W trakcie kampanii wrześniowej w nieznanych dotąd okolicznościach trafił do sowieckiej niewoli. Jeniec Kozielska. Z obozu przysłał list do żony, wysłany w XI 1939, który Zofia Malinowska otrzymała dopiero w I 1940. Poinformowała o tym fakcie natychmiast swojego teścia Józefa Malinowskiego, który odpisał : „Droga Elko. List Twój wzruszył mnie do łez (…) Ciągle myślę co się dzieje z Władkiem, ciągle wypatruję, nasłuchuję czy nie idzie, ciągle mi się Władek śni, ale na jawie nie mogę go zobaczyć…”. Ppor. M. został wywieziony z obozu w IV 1940 i zamordowany w Katyniu. Osierocił żonę i syna Jana.

Postanowieniem Prezydenta RP z 29 III 1999 odznaczony pośmiertnie Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939”. Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 439 z 5 X 2007 pośmiertnie awansowany na st. por. WP.

Tucholski J., Mord w Katyniu. Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk. Lista ofiar, W. 1991, s. 683; Indeks Represjonowanych, t. I, Rozstrzelani w Katyniu. Alfabetyczny spis 4410 jeńców polskich z Kozielska rozstrzelanych w kwietniu-maju 1940, według źródeł sowieckich, polskich i niemieckich, pod red. M. Skrzyńskiej-Pławińskiej, W. 1995, s. 149; Boruta T., Garbaczewski J., Lista Podlasiaków-więźniów obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, [w:] Podlasiacy w Katyniu, pod red. P. Matusaka, S. 1996, s. 82; Katyń. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego, oprac. zespół pod kierunkiem M. Tarczyńskiego, W. 2000, s. 376; Rybka R., Stepan K., Awanse oficerskie w WP 1935-39, Kr. 2003, s. 231; Garbaczewski J., Siedlczanie i Podlasiacy zamordowani w Katyniu, Charkowie i Twerze, S. 2009, s. 30; Materiały i fot. udostępnione przez syna Jana Malinowskiego.

(autor Jacek ODZIEMCZYK)